• 18 min de citit
Admitere Medicină UMF Iuliu Hațieganu Cluj-Napoca 2026
Ghid complet pentru candidații la admiterea la Universitatea de Medicină și Farmacie „Iuliu Hațieganu" Cluj-Napoca 2026: calendar, programele oferite, structura probei, taxe, formule de notare și statistici 2024-2025.

Date esențiale, pe scurt
Aici sunt informațiile care contează cel mai mult pentru admiterea la Universitatea de Medicină și Farmacie „Iuliu Hațieganu" Cluj-Napoca (UMF Cluj) în 2026.
- Taxă de admitere
- 500 lei[2]
- Nota minimă de admitere
- 5,00 (pe scala 1 la 10)[2]
- Sesiuni de admitere
- Iulie 2026 (principală) + Septembrie 2026 (locuri rămase)[2]
La UMF Cluj, sistemul de admitere este împărțit în două categorii:
- Cu probă scrisă: Medicină, Medicină militară, Medicină Dentară și Farmacie (programe de 5 și 6 ani)
- Pe baza dosarului: AMG, AMG Baia Mare, BFKT, Radiologie și Imagistică, Tehnică Dentară, Nutriție și Dietetică, Cosmetică Medicală (programe de 3 și 4 ani)
Cursurile de pregătire pentru simulare se țin pe 28 martie, 4 aprilie, 25 aprilie și 9 mai 2026.[5]
Cum funcționează admiterea la UMF Cluj
UMF „Iuliu Hațieganu" organizează admiterea în două sesiuni anuale:[2]
- Sesiunea iulie 2026 este sesiunea principală pentru toate programele.
- Sesiunea septembrie 2026 se organizează doar dacă rămân locuri neocupate după prima sesiune. Datele exacte se stabilesc prin Hotărâre a Senatului sau Consiliului de Administrație.
Calendar oficial sesiunea iulie 2026 [4]
Programele cu probă scrisă (Medicină, Medicină militară, Medicină Dentară, Farmacie):
- 7-23 iulie 2026: înscrierea candidaților la biroul de înscrieri
- 7-13 iulie 2026: vizarea adeverinței medicale la Cabinetul Medical Studențesc Cămin VII (str. Bogdan Petriceicu Hațdeu nr. 38-66)
- 13-23 iulie 2026: vizarea adeverinței medicale la Cabinetul Medical din holul Aulei „Iuliu Hațieganu"
- 24 iulie 2026: afișarea listelor cu candidații înscriși și repartizarea pe săli
- 26 iulie 2026: examenul scris de admitere
- 26 iulie 2026: contestații la întrebări (în intervalul de 2 ore de la afișarea grilei corecte)
- 27 iulie 2026: afișarea rezultatelor + contestații la notă + afișarea rezultatelor finale
- 29 iulie - 12 august 2026: confirmarea locurilor (depunerea actelor în original)
Programele fără probă scrisă (AMG, AMG Baia Mare, BFKT, Radiologie, TD, Nutriție, Cosmetică):
- 7-23 iulie 2026: înscrierea candidaților
- 7-26 iulie 2026: evaluarea dosarelor
- 27 iulie 2026: afișarea rezultatelor
- 28 iulie - 12 august 2026: confirmarea locurilor
Programe oferite în 2026-2027 [1]
| Facultate | Program | Durata | Limba |
|---|---|---|---|
| Medicină | Medicină | 6 ani | română, engleză, franceză |
| Medicină | Medicină militară | 6 ani | română |
| Medicină | Medicină (la Novara, Italia) | 6 ani | engleză |
| Medicină Dentară | Medicină Dentară | 6 ani | română, engleză, franceză |
| Farmacie | Farmacie | 5 ani | română, franceză |
| AMSS | Asistență Medicală Generală | 4 ani | română, engleză |
| AMSS | Asistență Medicală Generală (Baia Mare) | 4 ani | română |
| AMSS | Balneofiziokinetoterapie și recuperare | 3 ani | română |
| AMSS | Radiologie și Imagistică | 3 ani | română |
| AMSS | Tehnică Dentară | 3 ani | română |
| AMSS | Nutriție și Dietetică | 3 ani | română |
| AMSS | Cosmetică Medicală | 3 ani | română |
Sistemul de opțiuni [2]
La înscriere, candidații pot opta pentru maxim 3 programe de studii: o opțiune principală și două opțiuni secundare. Exemple practice:
- Opțiunea principală Medicină buget/taxă, secundare Medicină Dentară buget/taxă și Farmacie buget/taxă.
- Opțiunea principală AMG buget/taxă, secundare Radiologie și Imagistică buget/taxă și Tehnică Dentară buget/taxă.
Programul AMG Baia Mare nu intră în sistemul de opțiuni. Se candidează separat. După închiderea perioadei de înscrieri, opțiunile nu mai pot fi modificate.
Olimpici [2]
Candidații care au obținut premii I/II/III la olimpiade internaționale recunoscute de Ministerul Educației sau premiul I la olimpiade naționale finanțate de minister beneficiază de dreptul de a se înscrie fără susținerea concursului pe un loc finanțat de la bugetul de stat. Disciplinele eligibile: fizică, chimie, biologie, matematică sau informatică.
Locuri rezervate [2][10]
UMF Cluj alocă 25 locuri bugetate suplimentare pentru:
- Minorități naționale
- Sistem de protecție socială
- Persoane cu dizabilități (conform Ordinului Ministerului Sănătății nr. 427/1979)
- Candidați rromi (cu recomandare de la o organizație legal constituită)
- Absolvenți de licee din mediul rural (lista pe edu.ro/studii-licenta)
Pentru 2026, după redistribuirea locurilor rezervate neocupate, s-au adăugat la cifra de școlarizare:
- Medicină: +20 locuri buget
- Medicină Dentară: +14 locuri buget
- Asistență Medicală Generală: +1 loc buget
- Tehnică Dentară: +1 loc buget
- Radiologie și Imagistică: +1 loc buget
Programele militare: Medicină militară, Medicină dentară militară, Farmacie militară[2]
UMF Cluj organizează, în paralel cu programele civile, trei programe de licență militare: Medicină militară, Medicină dentară militară și Farmacie militară. Acestea folosesc aceeași probă scrisă, aceeași bibliografie și aceeași zi de examen ca programele civile corespunzătoare, însă procesul de înscriere are câteva particularități impuse prin reglementările specifice elaborate de Ministerul Apărării Naționale (MApN).
- Înscrierea se face pe aceeași platformă online a UMF Cluj ca pentru programele civile, iar candidatul își asumă responsabilitatea declarațiilor făcute la înscriere.
- Dosarele de înscriere sunt validate suplimentar de Institutul Medico-Militar, dacă se încadrează în reglementările specifice MApN (criterii medicale, vârstă, vizita medicală militară etc.).
- Listele finale cu rezultatele se afișează la sediul UMF Cluj și se transmit simultan la Institutul Medico-Militar, la adresa [email protected].
- Sistemul de opțiuni (principală + două secundare) descris mai sus se aplică în cadrul UMF Cluj, dar admiterea finală este condiționată suplimentar de validarea MApN.
Pentru detalii suplimentare (criterii medicale specifice, vârstă limită, vizita medicală militară, contract cu MApN după admitere), candidații la programele militare trebuie să consulte și reglementările specifice publicate de Institutul Medico-Militar și MApN, pe lângă regulamentul UMF Cluj.
Criterii de departajare [2]
Dacă mai mulți candidați obțin exact aceeași notă pentru ultimul loc bugetat, UMF Cluj aplică criterii de departajare diferite în funcție de program:
- Medicină, Medicină militară și Medicină Dentară. Se ia în considerare nota de la proba scrisă de chimie. Dacă și aici notele sunt egale, departajarea se face după media de la examenul de bacalaureat.
- Farmacie. Departajarea se face direct după media de la examenul de bacalaureat.
- Programe pe dosar (AMG, AMG Baia Mare, BFKT, Radiologie, Tehnică Dentară, Nutriție, Cosmetică). Departajarea se face după media de la bacalaureat, iar dacă și aceasta este egală, după media obținută la Limba română în anii de liceu.
Cu alte cuvinte, poți avea exact aceeași notă ca alt candidat și totuși să primești un rezultat complet diferit pe lista finală: „Admis buget" versus „Admis taxă". La Medicină, diferența între cele două este de 12.000 lei/an, deci proba de chimie nu este doar 30% din notă. În caz de egalitate, e și factorul care decide dacă plătești sau nu.
Structura examenului
La UMF Cluj, structura probei scrise diferă între Medicină/Medicină Dentară și Farmacie, iar pentru programele de 3-4 ani nu există probă scrisă. Variantele militare ale acestor programe (Medicină militară, Medicină dentară militară, Farmacie militară) folosesc aceeași structură de examen ca cele civile corespunzătoare.
Medicină, Medicină militară și Medicină Dentară (în limba română)
- Probă scrisă unică, test grilă cu variante multiple de răspuns
- Test cu 50 de grile: 35 Biologie + 15 Chimie organică
- Discipline: Biologie + Chimie organică (ambele obligatorii)
- Durata: 2 ore
- Sistem computerizat pentru colectarea și corectarea grilelor
- Punctaj maxim: 10 puncte (nota finală)
Aceeași structură se aplică și pentru Medicină militară și Medicină dentară militară, cu validarea suplimentară a dosarelor de către Institutul Medico-Militar (vezi secțiunea „Programele militare").
Cele 35 de grile de Biologie reprezintă 70% din test, iar cele 15 grile de Chimie organică reprezintă 30%. Ambele discipline sunt obligatorii, nu există disciplină la alegere.[2][3]
Farmacie (în limba română)
La Farmacie, candidatul alege disciplina pentru proba scrisă:[2][3]
- Farmacie cu Biologie (test grilă din Biologie) sau
- Farmacie cu Chimie Organică (test grilă din Chimie organică)
Opțiunea se exprimă la înscriere și nu se mai poate schimba. Durata probei este 2 ore.
Programele fără probă scrisă
Pentru AMG, AMG Baia Mare, BFKT, Radiologie și Imagistică, Tehnică Dentară, Nutriție și Dietetică, Cosmetică Medicală, admiterea se face exclusiv pe baza performanțelor școlare, conform formulei oficiale UMF Cluj 2026:[2]
Nota finală de admitere = (Media generală a anilor de liceu + Nota finală de la examenul de bacalaureat) / 2
Asta înseamnă că dacă ai bac 9,50 și media generală a anilor de liceu 9,00, nota ta de admitere la AMG (sau oricare alt program de 3-4 ani) este 9,25.
În 2024, aceste programe foloseau încă o probă scrisă, dar din 2025 sistemul a trecut pe dosar. Pentru 2026, formula pe dosar (media liceu + bac) / 2 este menținută conform regulamentului oficial publicat.[2][7][8]
Reguli în ziua examenului [2]
Câteva reguli pe care UMF Cluj le aplică strict în ziua examenului scris. Sunt trecute în regulamentul oficial și pot anula efortul de luni întregi de pregătire dacă le încalci.
- Trebuie să fii în sală în momentul deschiderii plicurilor cu chestionarele de concurs. Candidații care nu sunt prezenți în acest moment pierd dreptul de a susține proba.
- Carioca neagră cu vârf subțire este obligatorie pentru completarea grilei. Căsuțele răspunsurilor corecte se înnegresc integral, cele greșite se lasă albe.
- Fără telefoane, calculatoare sau alte dispozitive electronice. Cei surprinși cu astfel de dispozitive sunt eliminați din concurs.
- Minim 30 minute în sală înainte de a putea pleca. Cine părăsește sala în prima oră predă atât grila, cât și caietul cu întrebări.
Nu se admit lucrări cu ștersături sau corecturi care pot deruta sistemul de scanare. Ai dreptul să-ți transcrii grila dacă faci greșeli, dar UMF Cluj avertizează că o nouă grilă poate dura până la 30 minute, timp care se consumă din cele 2 ore de examen.[2]
Bibliografia oficială UMF Cluj 2026 [3]
Documentul oficial „Tematica și bibliografia Admitere 2026" este publicat pe site-ul oficial. Mai jos găsești manualele oficiale pentru fiecare disciplină.
Medicină, Medicină militară și Medicină Dentară
Bibliografia pentru Medicină, Medicină militară și Medicină Dentară, grupată pe materii. Ambele discipline sunt obligatorii.
Farmacie
La Farmacie, candidatul alege una dintre cele două variante. Manualul depinde de opțiunea declarată la înscriere.
Exersează simulările și admiterile trecute de la UMF Cluj
Avem digitalizate subiectele de admitere și simulare din anii trecuți, cu explicații complete pentru fiecare variantă de răspuns și referințe la pagini, figuri și tabele din manual. Creează-ți un cont (este gratuit!) și începe să exersezi.

Taxele de școlarizare UMF Cluj 2025-2026 [11][12]
Taxa de școlarizare pentru anul I, conform Anexei UMF Cluj pentru anul universitar 2025-2026:
| Program | Taxă an I |
|---|---|
| Medicină | 12.000 lei/an |
| Medicină Dentară | 12.000 lei/an |
| Farmacie | 10.000 lei/an |
| AMG, BFKT, Radiologie, Nutriție și Dietetică, Cosmetică | 4.800 lei/an |
| Tehnică Dentară | 6.000 lei/an |
Pentru cetățenii străini (UE, SEE, CE), taxa pentru anul I este de 10.000 EUR/an la Medicină, Medicină Dentară și Farmacie. Detalii pe pagina dedicată candidaților internaționali.[9]
Taxă de înmatriculare separată. Pe lângă cei 500 lei plătiți la înscriere și taxa de școlarizare de mai sus, la confirmarea locului candidații admiși mai plătesc o taxă de înmatriculare stabilită anual de Consiliul de Administrație al universității. Cuantumul nu este publicat în avans în regulamentul de admitere, ci se comunică separat la confirmare.[2]
Statistici UMF Cluj 2024-2025
Datele de mai jos sunt extrase direct din listele finale oficiale UMF Cluj, publicate pe site-ul oficial după sesiunea iulie a fiecărui an. Pentru 2025, datele includ etapa finală (după contestații și redistribuiri).[7][8] Dacă găsești vreo eroare în aceste date, am aprecia foarte mult dacă ne-ai anunța, pentru a le corecta, prin intermediul formularului de contact.
Sumar candidați înscriși: 2024 vs 2025
| Program | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Medicină | 964 | 851 (+1 olimpic) |
| Medicină militară | n/d | 7 |
| Medicină Dentară | 194 | 177 |
| Farmacie | 26 | 20 |
| Asistență Medicală Generală | 101 | 386 |
| AMG Baia Mare | 45 | 119 |
| Balneofiziokinetoterapie | 88 | 215 |
| Radiologie și Imagistică | 78 | 184 |
| Tehnică Dentară | 94 | 175 |
| Nutriție și Dietetică | 24 | 97 |
| Cosmetică Medicală | 38 | 87 |
| TOTAL | 1.652 | 2.318 |
Numărul total de candidați înscriși la UMF Cluj a crescut cu peste 600 între 2024 și 2025 (de la 1.652 la 2.318). Creșterea cea mai mare este la programele care au trecut de la probă scrisă la dosar (AMG: de la 101 la 386 candidați).
Statistici detaliate 2025 (cu probă scrisă)
| Program | Admiși buget | Admiși taxă | Cea mai mare medie | Ultima medie buget | Ultima medie taxă |
|---|---|---|---|---|---|
| Medicină | 316 | 80 | 9,91 (+ 1 olimpic 10) | 8,46 | 8,28 |
| Medicină Dentară | 71 | 10 | 9,73 | 7,65 | 7,56 |
| Farmacie | 35 | 50 | 9,82 | 5,01 | 5,08 |
Statistici detaliate 2025 (pe dosar)
| Program | Admiși buget | Admiși taxă | Cea mai mare medie | Ultima medie buget | Ultima medie taxă |
|---|---|---|---|---|---|
| Asistență Medicală Generală | 88 | 105 | 9,92 | 9,05 | 8,55 |
| Balneofiziokinetoterapie | 51 | 45 | 9,94 | 9,30 | 8,94 |
| Radiologie și Imagistică | 27 | 20 | 9,89 | 9,45 | 9,25 |
| Tehnică Dentară | 33 | 15 | 9,87 | 9,33 | 9,20 |
| Nutriție și Dietetică | 22 | n/d | 9,92 | 9,15 | n/d |
| Cosmetică Medicală | 22 | n/d | 9,95 | 9,21 | n/d |
Statistici 2024 (referință)
| Program | Admiși buget | Cea mai mare medie | Ultima medie buget | Ultima medie taxă |
|---|---|---|---|---|
| Medicină | 330 | 10,00 (mulți la nota 10) | 8,76 | 8,46 |
| Medicină Dentară | 75 | 9,82 | 7,48 | 7,03 |
| Farmacie | 35 | 10,00 | 5,37 | n/d |
În 2024, programele de 3-4 ani aveau încă probă scrisă (sistem schimbat în 2025). Numărul total de locuri scoase la concurs UMF Cluj 2024-2025: 1.155 (750 buget + 405 taxă), respectiv 2025-2026: 1.200 (760 buget + 410 taxă + 30 pentru români de pretutindeni).[7][8][10]
Sfaturi: ce trebuie să mai știi
Pe lângă datele oficiale, sunt câteva aspecte care merită gândite înainte să decizi că UMF Cluj e centrul tău:
Probă scrisă pe 26 iulie 2026.Doar pentru Medicină, Medicină militară, Medicină Dentară și Farmacie. Durata 2 ore, sistem grilă cu corectare computerizată. Pentru programele de 3-4 ani, admiterea e doar pe dosar (nu există examen).[1][2][4]
Formula la programele pe dosar.(Media liceu + media bac) / 2. Asta înseamnă că dacă ai un bac 9,00 și media liceului 8,50, nota ta de admitere este 8,75. Nu există niciun bonus pentru disciplinele specifice, contează doar mediile generale.[2]
Sistem de opțiuni cu 3 alegeri.La înscriere, poți selecta o opțiune principală și două secundare. După încheierea perioadei de înscrieri, opțiunile nu se mai pot schimba. Planifică din timp combinația care îți maximizează șansele.[2]
Olimpici, intrare fără examen.Dacă ai premii la olimpiade naționale (premiul I) sau internaționale (premii I, II, III) la fizică, chimie, biologie, matematică sau informatică, te poți înscrie fără să dai concursul, pe un loc buget. Verifică pe pagina oficială lista exactă de olimpiade recunoscute.[2]
La Farmacie alegi disciplina ta de probă.Două variante separate: Farmacie cu Biologie sau Farmacie cu Chimie Organică. Opțiunea se exprimă la înscriere. Dacă ești mai stăpân pe una dintre cele două, asta îți dă un avantaj concret.[2][3]
Sistem computerizat de corectare.UMF Cluj scanează automat grilele. Asta înseamnă completare clară, fără ștersături, cu un singur tip de marcaj. Antrenamentul cu pix și grilă tipărită este esențial.[2]
Loc de înscriere fizic.Înscrierile se fac în holul Aulei „Iuliu Hațieganu" (str. Gheorghe Marinescu nr. 23), nu online. Trebuie să te prezinți personal sau prin reprezentant cu procură. Programează-te în primele zile pentru a evita aglomerația.[1][4]
Adeverința medicală cu mențiuni clare.Dacă ai afecțiuni cronice, adeverința de la medicul de familie trebuie să le menționeze explicit. Plus o adeverință suplimentară de la un medic de specialitate care confirmă dacă poți urma studii medicale la UMF Cluj. Nedeclararea atrage consecințe instituționale.[2]
Scutiri de taxă de înscriere.Sunt disponibile pentru: orfani de unul sau ambii părinți (până la 26 ani), copii din protecție socială/plasament familial, copii ai personalului didactic activ sau pensionat, familii monoparentale, eroi martiri ai Revoluției. Actele doveditoare trebuie depuse cu dosarul.[2]
Întrebări frecvente
Mai jos găsești răspunsurile la câteva dintre întrebările frecvente despre admiterea la UMF Cluj:
- Cât costă taxa de admitere?
- 500 lei pentru sesiunea 2026 (taxă procesare dosar + taxă contestație grilă). La confirmarea locului, candidații admiși mai plătesc o taxă de înmatriculare separată, stabilită anual de Consiliul de Administrație al universității.[2]
- Care sunt programele care necesită examen scris?
- Medicină (6 ani), Medicină militară (6 ani), Medicină Dentară (6 ani) și Farmacie (5 ani), toate în limba română. Variantele militare (Medicină militară, Medicină dentară militară și Farmacie militară) folosesc aceeași probă scrisă ca programele civile corespunzătoare.[1][2]
- Care sunt diferențele pentru programele militare (Medicină militară, Medicină dentară militară, Farmacie militară)?
- Programele militare folosesc aceeași probă scrisă, în aceeași zi (26 iulie 2026), cu aceeași bibliografie ca programele civile corespunzătoare. Diferența constă în faptul că dosarele de înscriere sunt validate suplimentar de Institutul Medico-Militar, conform reglementărilor specifice elaborate de Ministerul Apărării Naționale (MApN), iar listele finale cu rezultatele sunt transmise la [email protected]. Înscrierea se face pe aceeași platformă online a UMF Cluj.[2]
- Cum se calculează nota de admitere la programele fără probă scrisă?
- Nota finală = (Media generală a anilor de liceu + Nota finală de la examenul de bacalaureat) / 2. Formulă oficială publicată pe pagina UMF Cluj.[2]
- Ce manual de Biologie este cerut?
- „Anatomie și fiziologie umană pentru admiterea la facultățile de medicină" de Barbara Krumhardt și I. Edward Alcamo (manualul Barron's), ediția 2022.[3]
- Ce manual de Chimie organică este cerut?
- „Chimie C1, Manual pentru clasa a XI-a" de Luminița Vlădescu, Irinel Adriana Badea și Luminița Irinel Doicin, Grup Editorial Art.[3]
- Care este nota minimă de admitere?
- 5,00 pe scala 1 la 10.[2]
- Există program de Medicină în engleză sau franceză?
- Da. UMF Cluj oferă Medicină și Medicină Dentară cu predare în engleză și în franceză, plus programul de Medicină la Novara (Italia) în engleză și Farmacie în franceză. Admiterea pentru aceste programe se face conform metodologiilor specifice publicate pe pagina dedicată candidaților internaționali.[9]
- Cum funcționează sistemul de opțiuni?
- Candidații pot opta pentru maxim 3 programe: o opțiune principală și două secundare. După închiderea perioadei de înscrieri, opțiunile nu se mai pot modifica.[2]